עודף משקל אצל כלבים- איך, למה ומה עושים?

משקל יתר הוא בעיה מוכרת בעולם המערבי בכלל. נהוג לשייך אותו לבני אדם בדרך כלל, אך גם אצל כלבים זו הבעיה התזונתית הנפוצה ביותר כיום.

מהם הגורמים לעודף משקל אצל כלבים?
כמו אצל בני אדם, גם אצל כלבים- יותר מדי מזון ופחות מדי פעילות גופנית יביאו לעליה במשקל. לעיתים אנחנו לא שמים לב ומביאים לכלב המון "צ'ופרים" ולא מחשיבים זאת בכמות היומית של המזון ונוצר מצב שהכלב אוכל המון. בנוסף, אצל גזעים מסוימים יש נטיה גנטית לחילוף חומרים מהיר יותר או איטי יותר. גזעים בעלי נטיה לעודף משקל הם- לברדור, ביגל, שלטי, גולדן ובאסט.
סיבה נוספת, היא שסירוס/עיקור מורידים את הדרישה האנרגטית של הכלב, ולכן אי הפחתת המזון לאחר הסירוס/עיקור תביא לעלייה במשקל.

איך נדע אם לכלב שלנו יש עודף משקל?
לכלב במשקל אופטימאלי צריכים להיות "מותניים" וצריך להרגיש את הצלעות שלו אם ממששים. אם לא מרגישים אותן בכלל ומרגישים שומן- צריך לחשוב על תכנית הורדה במשקל.
לפני שמתחילים תכנית הורדה במשקל לכלב כדאי להתייעץ עם וטרינר כדי לדעת האם באמת יש עודף משקל והאם הוא אכן קריטי ומצריך שינוי בסדר היום של הכלב, או שכמה ימים של טיולים ארוכים יותר יורידו את הקילוגרמים העודפים.. חשוב לוודא שלכלב אין בעיות בריאותיות כלשהן לפני שאנחנו מחליטים שהוא צריך דיאטה.

מהם הסיכונים בעודף משקל אצל כלבים?
עודף משקל גורם לחוסר נוחות אצל הכלב, לתפקוד גופני לקוי והוא מזרז הופעתן של בעיות גופניות אחרות. לחיות שמנות יש קשיי נשימה, בעיות לב, בעיות ריאות, לחץ דם גבוה, עצירויות, מחלות כבד ובעיקר- תוחלת החיים שלהם קצרה יותר.

אז מה עושים?
כמו אצל בני אדם- מתחילים לאט לאט! לא נוריד לכלב בבת אחת את המנה היומית לחצי, כי כך הכלב פשוט יקבל כמות פחותה של המרכיבים החיוניים לו (חלבונים, ויטמינים ועוד) וישאר רעב ועצבני. יש להמשיך לתת את אותה כמות מזון, אבל מסוג דל קלוריות, ובמקרה הצורך אפשר להפחית, אך בהדרגה. אפשר גם לעשות לכלב דיאטה ממזון ביתי, אך חשוב להתייעץ עם וטרינר כי לדעת בדיוק מה אפשר לתת לכלב באופן יומיומי.
בנוסף, צריך להקפיד כמובן על פעילות גופנית קבועה. גם אותה יש להכניס בהדרגה לסדר היום של הכלב. כלב עירוני שלא רגיל לצאת מהבית ליותר מעשר דקות בבוקר ובערב, לא ניקח לריצה ארוכה של שעתיים ביום הראשון. חשוב לתת לגוף שלו זמן להתרגל, וכדאי לעשות זאת כמה שיותר בשעות הערב הנעימות. פעילות גופנית היא גם אחלה זמן איכות עם הכלב! אפשר לקחת אותו לריצה, טיול אופניים או סתם לשחק איתו בכדור או בפריזבי.
חשוב לזכור שדיאטה לכלב היא תהליך ארוך שיכול לקחת כמה חודשים. המצב האופטימלי הוא שהכלב ירד כ-1-3% ממשקלו בשבוע באופן מתון ומבוקר ואין לזרז את הכלב בתהליך!

בהצלחה 🙂